Klimatske karakteristike crnogorskog primorja
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 5 | Nivo: PMF, Novi Sad

KLIMATSKE KARAKTERISTIKE CRNOGORSKOG PRIMORJA
Na klimu primorja utiče niz faktora,među kojima preovlađuju gaeografska širina ,nadmorska širina,nadmorska visina,reljef,vrsta podloge,raspored kopnenih i morskih površina itd.Pomenuti faktori su uticali na formiranje, uopšteno uzevši,mediteranske klime.Međutim,morfološke karakteristike neposrednog kontinentalnog zaleđa su,izuzev južnog dela,odnosno Skadarske kotline i ušća Bojane,uticale na svođenje tipičnih karakteristika ovog klimata na uzani primorski pojas.
Temperatura vazduha
Srednje godišnje temperature vazduha se kreću od 15,7° C u Baru do 16,2° C u Herceg Novom.Najniže srednje mesečne temperature vazduha su u januaru i kreću se od 7,2°C u Ulcinju do 8,6° u Herceg Novom. Bar i Ulcinj imaju niže minimalne temperature od herceg Novog i Budve zbog uticaja bure.Temperatura vazduha ispod 0 stepeni je retka pojava.Broj takozvanih mraznih dana kreće se od 4 do 9 godišnje a najveći je u Baru i Ulcinju.Ova činjenica omogućava prijatan boravak na primorju i u izrazito zimskim mesecima.U toplijoj polovini godine tj.od aprila do septembra, temperatura se na celom primorju kreće od 14° do 21°.Za turističku sezonu,indikativna temperatura vazduha jednaka i iznad 10 stepeni poćinje u Herceg Novom- 9. marta,Budvi- 13. marta i Ulcinju -16. marta;završava se u Ulcinju – 5. decembra (265 dana) , u Herceg Novom – 11. decembra (278 dana) i u Budvi -13. decembra (276 dana).Takođe za primorski turizam indikativna temperatura iznad 15 stepeni u Budvi,Baru i Ulcinju iznosi 190 dana, a u Herceg Novom 193 dana.Ona u Herceg Novom počinje 22. aprila , u Ulcinju 23. aprila, Budvi i Baru 25. aprila , a završava sen u Budvi,Baru i Herceg Novom 1. novembra a u Ulcinju 30. oktobra.
Za kupališnu sezonu minimalna granična temperatura vazduha iznad 18 stepeni, u Herceg Novom počinje 1. maja,Budvi i Baru 18. maja i u Ulcinju 16. maja.Završava se u Herceg Novom 10. oktobra (162 dana) , Budvi i Baru 6. oktobra (141 dan) i u Ulcinju 9. oktobra (145 dana).Broj letnjih dana sa temperaturom jednakom i iznad 25°C je 100.Broj tropskih dana ( ≥ 30° C ) iznosi od 20-30 dana.
Jesen je toplija od proleća.Septembar sa svojim srednjim temperaturama iznad 20 stepeni omogućava produženje kupališne sezone i van letnjeg perioda.U maju od srednje granične temperature za kupališni turizam (18° C) postoje neznatna odstupanja , u Ulcinju (17,9°C), Baru (17,7° C) i Budvi (17,2° C). U Herceg Novom ona odgovara graničnoj vrednosti.
Za potrebe turističkih kretanja relevantna je podela klimatskih perioda na hladni,tplotno-umereni i tpli deo godine.Hladni deon godine karakterističan je po temperaturi vazduha ispod 10 stepeni u Herceg Novom, u Budvi i Baru je vezan za januar i februar a za Ulcinj zbog izrazitijeg uticaja bure za decembar,januar,februar i mart.Toplotno-umereni meseci karakteristični po temperaturno umerenim rasponima od 10 do 20 stepeni u Herceg Novom, Budvi i Baru su mart,april i maj, a u Ulcinju su april i maj.Topli meseci sa temperaturomiznad 20 stepeni su jun,jul,avgust i septembar.Iako je za Ulcinj karakteristično da je hladni deo godine duži od ostalih mesta, ipak su za kupališnu sezonu važni jun,jul i avgust topliji od ostalih mesta što je posledica njegovog južnijeg položaja.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!